Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
25 січня 2017 року у ВССУ відбулася зустріч з експертами делегації програми європейського партнерства МАТРA, під час якої учасники обговорили перспективи розвитку інституту пробації в Україні, а також подальше співробітництво у цьому напрямі.
Питання впровадження в Україні повноцінного інституту пробації, що базуватиметься на міжнародно-правових стандартах прав людини, підкреслила суддя, секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентина Щепоткіна, – одне із ключових.
«Пробація в Україні є відносно новим інститутом. Водночас досвід європейських держав підтверджує, що він відкриє нові механізми роботи з правопорушниками. Реалізація ініціатив міжнародних проектів є важливим стартом та сприятиме практичному втіленню положень Закону України «Про пробацію», – зазначила суддя ВССУ.
У свою чергу менеджер проекту Центру міжнародного правового співробітництва (Нідерланди) Ліно Бросіус відзначив, що за ініціативи Міністерства юстиції України Міністерство закордонних справ Нідерландів планує надати міжнародну технічну допомогу врамках програми європейського партнерства МАТРA (2017 – 2021), спрямовану на підтримку впровадження служби пробації в Україні тазастосування альтернативних видів покарань. Учасниками проекту стануть не лише співробітники служби пробації, а й судді місцевих судів, прокурори, адвокати, представники органів місцевого самоврядування. За його словами, на сьогодні завдання міжнародних експертів – вивчити дійсний стан інституту пробації в Україні, визначити регіон та суд, на базі якого здійснюватиметься робота.
На думку Валентини Щепоткіної, впровадження системи пробації є актуальною темою як для працівників служби пробації, так і для суддів першої та апеляційної інстанцій.
На сьогодні інститут пробації в Україні закріплено законодавчо, однак існують відповідні проблеми щодо його практичної реалізації. Так, після прийняття Закону України «Про пробацію» від 05 лютого 2015 року, зміни до Кримінального процесуального кодексу України набрали чинності лише у жовтні 2016 року. Відповідно орган пробації став учасником кримінального провадження з жовтня 2016 року.
Валентина Щепоткіна зауважила, що враховуючи досвід ВССУ в аналогічних проектах, навчати суддів застосуванню пробації потрібно зі стадії підготовчого провадження. Адже саме ця стадія відбувається за участі представника служби пробації, який відповідно до законодавства складає досудову доповідь. Важливим є також необхідність проводити навчальні заходи для суддів та працівників пробації щодо порядку складання, форми та змісту досудової доповіді. Як наголошує суддя ВССУ, позитивний результат вимагає співпраці судів, прокуратури, служби пробації, органів місцевого самоврядування.
На прохання учасників делегації Валентина Щепоткіна поінформувала про роботу ВССУ у рамках українсько-канадського проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні».
Найбільш вагомим результатом співпраці стало затвердження зборами суддів ВССУ роз’яснень «Про практику здійснення судами кримінального провадження щодо неповнолітніх», де окреслено ряд рекомендаційних моментів, що стосуються застосування пробації саме в провадженнях щодо неповнолітніх, а також методичних рекомендацій, пам’яток, які розміщено на офіційному веб-сайті в розділі «Ювенальна юстиція».
Під час зустрічі було заслухано інформацію щодо діяльності аналогічного проекту у Чорногорії, обговорено суть пробації та практичний досвід застосування альтернативних видів покарання.
У заході також взяли участь суддя ВССУ Людмила Шибко, директор Нідерландського Гельсінського комітету Пепін Геррітс, керівник міжнародного відділу Служби пробації Нідерландів Раймонд Свененюеш, директор Центру суддівських студій Наталія Верещінська, начальник відділу забезпечення діяльності заступника Голови та секретаря судової палати ВССУ Тетяна Слуцька, представник відділу прес-службиВССУ Олена Фаріон, начальник відділу міжнародно-правового співробітництва ВССУ Михайло Вайнагій.