Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Фахівці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) зауважили, що розгляд питань щодо утримання дитини через суд може зайняти чимало часу, а розвиток і належний рівень життя дитині потрібен уже зараз.
Українським законодавством передбачено два способи стягнення аліментів: на підставі угоди про сплату аліментів (договір по утриманню дітей) або на підставі рішення суду.
Батьки дитини мають право укласти між собою договір про сплату аліментів на дитину, який укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
Сторонами аліментного договору виступають батьки дитини, причому незалежно від того, перебувають вони у шлюбі між собою чи ні.
Умови договору про сплату аліментів на дитину мають визначати:
- розмір,
- строки, а також
- порядок виплати та
- підстави цільового використання аліментів і не можуть порушувати права дитини, які встановлені Сімейним кодексом.
При посвідченні договору про сплату аліментів на дитину нотаріус роз'яснює зміст частини другої статті 189 Сімейного кодексу з одночасним зазначенням про це в тексті договору у частині можливості стягнення аліментів у безспірному порядку на підставі виконавчого напису у разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором.
Однак варто знати, що необхідною умовою договору є визначення місця проживання дитини, яке збігається з місцем проживання одного з батьків. Саме цей з батьків є аліментоотримувачем та власником аліментів (ч. 1 ст. 179 СКУ). Така позиція відповідає загальній концепції СКУ, згідно з якою вирішення всіх істотних питань з приводу виховання дитини (стаття 157 СКУ) та права власності на аліменти (стаття 179 СКУ) залежить від спільного або роздільного проживання одного з батьків та дитини.
Експерти наголошують, що варто пам'ятати важливі моменти договору, а саме:
Розмір аліментів визначається за згодою сторін.
Проте у будь-якому випадку розмір аліментів за договором повинен відповідати вимогам статті 182 СКУ, відповідно до якої мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.