flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок і підстави звернення громадян до суду при реалізації ними виборчих прав

02 жовтня 2014, 08:56
Відповідно до Указу Президента України за № 690/2014 від 27 серпня 2014 року «Про дострокове припинення повноважень Верховної ради України та призначення позачергових виборів» з 28 серпня 2014 року розпочався виборчий процес, пов’язаний з позачерговими виборами народних депутатів України, які відбудуться 26 жовтня 2014 року.
Одночасно з позачерговими виборами народних депутатів України на 26 жовтня 2014 року  призначено позачергові вибори сільських, селищних та міських голів у населених пунктах, визначених у Постановах Верховної Ради України №№ 1336-УІІ -1501-УІІ, прийнятими у 2014 році.
Питання організації, порядок проведення виборів народних депутатів України, здійснення виборчого процесу, його забезпечення та гарантування врегульовані Законом України «Про вибори народних депутатів України».
Право голосу на виборах мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним. Участь громадян України у виборах є добровільною, ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах. Кожний виборець голосує на виборах особисто, голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.
Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці. Однак, може трапитися так, що прізвище виборця випадково (через адміністративну або технічну помилку) відсутнє в списку виборців, або ж, навпаки, занесене більше одного разу тощо. Такі помилки мають бути виправлені, порушені виборчі права - захищені і саме в цьому полягає завдання суду. Тому кожен виборець має право звернутися до суду з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду в порядку і в строки, встановлені вищевказаним Кодексом. Відповідно до ч. 2 ст. 173 КАС України адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Стаття 106 Кодексу адміністративного судочинства України визначає вимоги до позовної заяви. У позові зазначаються: найменування суду, до якого подається заява; ім’я позивача, поштова адреса, номер засобу зв’язку; ім’я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв’язку; зміст позовних вимог; у разі необхідності – відповідні клопотання, а також перелік документів, що додаються.
 

Позовна заява про уточнення списку виборців подається до суду без сплати судового збору. Позовна заява може бути подана не пізніше, як за два дні до голосування. Таким чином, останнім днем подачі адміністративного позову щодо уточнення списку виборців є п'ятниця, 24 жовтня 2014 року.
Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше, ніж за два дні до голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до голосування – невідкладно. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається із запитом щодо уточнення відомостей про виборця до відповідного органу ведення Реєстру, який зобов’язаний невідкладно надати відповідь на запит суду. Рішення суду про внесення змін до попереднього списку виборців, подане виборцем до дільничної виборчої комісії не пізніш як за п’ять днів до дня голосування, негайно направляється до відповідного органу ведення Реєстру.
Постанова суду щодо внесення змін у списки виборців виконується негайно.
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, що знаходяться на території юрисдикції Бучацького району, а також їх членів, що мали місце до дня голосування, у відповідності до ч. 7 ст. 172 КАСУ можуть бути подані до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.
З адміністративним позовом щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, членів цих комісій, які мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч. 8 ст. 172 КАСУ).
Отже, закон дозволяє щодо уточнення списку виборців звернутися до суду. Але Вам, як виборцям простіше і легше звертатися безпосередньо до відділу ведення Державного реєстру виборців. Щоб не залишатися осторонь від виборів та мати змогу використати своє, гарантоване Конституцією України, право на вільне волевиявлення, Вам необхідно лише перевірити наявність Вашого імені у списках виборців. Тим самим Ви зробите свій внесок у належне проведення виборів.